Locker Campaign
Buy Tickets
Back to School

ULM Hall of Fame

 

 

 

Below is a listing of the ULM Athletic Hall of Fame members arranged by their year of induction. To read biographies of the ULM Athletic Hall of Fame members simply click on the year above their name.

To nominate a former ULM student-athlete for the ULM Athletic Hall of Fame click here to download the nomination form in PDF format. Membership is open to former varsity letterwinners, coaches and athletic administrators.

 


Class of 1978
James Malone -- Football (Coach)
John Pennel -- Track & Field
Joe Profit -- Football
Glynn Saulters -- Men's Basketball
Stewart Stover -- Football

Class of 1979
Lanny Johnson -- Men's Basketball
Dave Styron -- Track & Field
Don Styron -- Track & Field
Hugh Taylor -- Football

Class of 1980
Tom Brown -- Baseball
Joe Driskill -- Football
John Hollingsworth -- Track & Field
Bobby Kellogg -- Football
Wayne Peddy -- Golf

Class of 1981
Bill Bradley -- Men's Basketball
Marvin Brossett -- Baseball
Terry Moor -- Tennis

Class of 1982
Margo Alverez -- Tennis
Vic Bender -- Football
Henry Steele -- Men's Basketball

Class of 1983
Melvin Gibson -- Men's Basktball
Tom Miller -- Football, Golf, Track & Field
Warren Shanklin -- Track & Field

Class of 1984
Mike Rose -- Men's Basketball
Aubrey Wade -- Football
Dixie White -- Football (Coach)

Class of 1985
Lenny Fant -- Men's Basketball (Coach)
Calvin Natt -- Men's Basketball

Class of 1986
Henry W. Boyles -- Football
Eddie Kincaid -- Baseball
Roger Morgan -- Track & Field
Stuart Toms -- Men's Basketball

Class of 1987
Bob Cooper -- Golf
Ronnie Fountain -- Track & Field
Jerry Jingles -- Men's Basketball

Class of 1988
Sherry Dunkin -- Tennis
Tommy Enloe -- Men's Basketball
Bob Groseclose -- Track & Field (Coach)
John Holman -- Football

Class of 1989
James Childress -- Football
Van Pardue -- Baseball
Phil Trahan -- Tennis

Class of 1990
Dalton LeBlanc -- Football, Track & Field
Robert Shelton -- Golf
Mike Thompson -- Baseball

Class of 1991
Kenneth Frith -- Football
Lisa Ingram -- Women's Basketball
E.J. Lee Ok -- Women's Basketball

Class of 1992
Wayne Burney -- Baseball
Lloyd Crocker -- Men's Basketball
Lauri Young Mondschein -- Track & Field

Class of 1993
Don Eiland -- Track & Field
Al Miller -- Football
David Pickett -- Men's Basketball

Class of 1994
Doug Farr -- Golf
Charlie Martin -- Athletic Trainer
Everett Reyonlds -- Football
Hugh Smith -- Football

Class of 1995
Joe Canal -- Baseball
Stan Humphries -- Football
Jimmy Upton -- Track & Field

Class of 1996
Chuck Finley -- Baseball
George Luffey -- Baseball (Coach), Football (Coach)
Terry Matthews -- Baseball
Tag Rome -- Football

Class of 1997
Claude Brawner -- Football
Andre Ester -- Track & Field
Jackie Harris -- Football

Class of 1998
Perry Beaver -- Football
Pat Collins -- Football (Coach)
Charley Dykes -- Men's Basketball
Brenda Hook -- Tennis
Arnold Kilpatrick -- Men's Basketball (Coach), Athletics Director

Class of 1999
Bob Anderson -- Sports Information
Bubby Brister -- Football
Scott Claycomb -- Swimming
Linda Harper -- Women's Basketball (Coach)
Alton Thomas -- Football, Baseball

Class of 2000
Teddy Garcia -- Football
Jerry Harris -- Track & Field
Kenny Roussel -- Baseball
Lou St. Amant -- Baseball (Coach)
Pam Smith-Harris -- Track & Field

Class of 2002
Clotee Cowans-Richardson -- Track & Field
Tom Murphy -- Water Ski (Coach)
Kenny Natt -- Men's Basketball
Doug Pederson -- Football
Joe Bob Tyler -- Football

Class of 2003
David Davis -- Baseball
Benny Hollis -- Men's Basketball, Athletics Director
Vic Minor -- Football
Roger Stockton -- Men's Basketball

Class of 2004
Bob DeMoss -- Football, Golf (Coach)
Larry Giambelluca -- Football
Billy Laird -- Football, Administration
Harold Thompson -- Football
Larry Turner -- Baseball

Class of 2005
Sarah Dawson -- Softball
Anthony Jones -- Men's Basketball
Frank Maxwell -- Football
Ken Petersen -- Track & Field
Corey Taylor -- Baseball

Class of 2007
Carlos Funchess -- Men's Basketball
Curtis Nicholls -- L-Club
Devone Payne -- Football (Coach)
Gary Roberts -- Baseball
Ben Sheets -- Baseball

Ronnie Washington -- Football

Class of 2008
Claude Brumfield -- Football
John David Crow -- Football (Coach), Athletics Director
Glenn Flemming -- Football
Jimmy Walker -- Men's Basketball
Don Warren -- Track & Field

Class of 2009
John Clement -- Football
Angela Black Moon -- Track & Field
Marlena Mossbarger -- Women's Basketball
Raymond Philyaw -- Football

Class of 2010
James Folston -- Football
Mike Vining -- Men's Basketball
Maria
Lindström -- Tennis

Class of 2011
Mary Arnie -- Women's Tennis
Marty Booker -- Football
Lori Tande Bruscato -- Softball
Dr. Del Vines -- Tennis

Class of 2012
1987 NCAA I-AA Football Championship Team

Class of 2013
Larry Carr -- Men's Basketball
Bobby Craighead -- Football
Randall Walker -- Track & Field

 

Videos
Wickstrom Recap
Men's Basketball Press Conference: Keith Richard
ULM Football Press Conference (Arkansas State...
ULM Press Conference: Troy Game Week
Weekly Wickstrom Recap Week 10 (Hiring Process)
Weekly Wickstrom Recap Week 9
Weekly Wickstrom Recap Week 8